EXECUTIVE OFFICERS |
|
President |
Elizabeth Blount |
1st Vice President |
Tera Perez |
2nd Vice President |
Delphine Parker |
Recording Secretary |
Kecia Adams Council |
Assistant Recording Secretary | Annie Watts |
Corresponding Secretary |
Pamela Boyd |
Financial Secretary |
Trissa Teel |
Assistant Financial Secretary | Millicent Kornegay |
Treasurer |
Tachina Valentine |
Assistant Treasurer | Paulette Grimes |
Sergeant-at-Arms |
Jaqueline Clemons |
Assistant Sergeant-at-Arms |
Denise Wright |
Chaplains |
Rita Jackson-Gilbert (Lead), Jan Newell-Byrd, Pamela Boyd, Vanessa Polk, Uvonda Willis & Delores Porter |
Custodian of Properties | Patricia Clark (Chair), Cheryl Jordan (Co-Chair) |
Historian | Esther Council (Chair), Ursula Belle (Co-Chair) |
Journalist | Vickie Joyner |
Nominating Chair |
Vanessa Polk |
Nominating Committee |
Cheryl Burgess, Vickie Joyner, Wendy Clemons & Patricia Albritton |
Parliamentarian | Najiyyah “Gia” Lewis |
Immediate Past President |
Ursula Belle |
|
|
STANDING COMMITTEES |
COMMITTEE CHAIRS |
Arts and Letters |
Teresa Williams (Co-Chair), Rhea Miles (Co-Chair) |
Benevolence and Ecumenical |
|
Budget and Finance |
Tachina Valentine |
Communications & Public Relations | Vickie Joyner |
Economic Development |
Kristina Harris (Chair), DeDe Carney (Co-Chair) |
Educational Development |
Uvonda Willis (Chair), LaShaunda Gilbert/Victoria Nobles (Co-chair, GEMS), (Academy - vacant) |
Emergency Response Coordinator (ERT) | Valarie Walker |
Fundraisers | Rhonda Billingslea |
Heritage and Archives |
Esther Council (Chair), Arjenae Jones Williams (Co-chair), Vickie Joyner (Journalist) |
Hospitality |
|
Information and Technology |
|
Internal Audit |
Reba Carlton |
International Awareness |
Cheryl Cherry |
Jabberwock 2024 |
Tera Perez (Chair), Pamela Boyd (Co-Chair), Paulette Grimes (Co-Chairs) |
May Week |
|
Member Services |
Delphine Parker (Chair), Nicole Brown (Co-Chair), Rita Jackson-Gilbert (Hospitality), Mildred Daniels (Courtesies) |
NPHC |
|
Physical and Mental Health |
Najiyyah “Gia” Lewis (Chair), Teresa Barnhill (Co-Chair) |
Political Awareness (Social Action) |
Kandie Smith (Chair), Staci Streeter-Moye (Co-Chair) |
Policy and Procedures |
|
Program Planning and Development |
|
Protocol and Traditions |
Patricia Albritton (Chair), M. Annette Goldring (Co-Chair), Jaqueline Clemons (Sergeant-At-Arms) |
Reclamation and Retention | |
Red Hat Gospel Brunch 2025 | Tera Perez (Chair), Rhonda Billingslea (Co-Chair) |
Ritual & Ceremonies | Patricia Clark |
Scholarship | Patricia Clark (Chair), Millicent Kornegay (Co-Chair) |
Seafood Fest 2023 | Tera Perez |
Technology | Shawanda Cherry (Chair), Renee Harvey (Co-Chair) |
SPECIAL COMMITTEES |
COMMITTEE CHAIRS |
Founders Day 2024 | Teresa Williams (Chair), Renee Darden (Co-Chair) |
Delta D.E.A.R.s | Tavondia Williams Burdett (Chair), Renee Darden (Co-Chair), Ursula Belle |
May Week 2024 | Brenda Turner |
Crimson & Cream Ensemble | Nicole Brown |
Representative, NPHC of Pitt County | Millicent Kornegay, Arjenae Jones-Williams |
Greenville (NC) 60th Chapter Anniversary | Ursula Belle |